Dogodki

Prihajajoči dogodki

There are no upcoming events.

Pretekli dogodki

Osrednji simpozij Bralne značke: Slovenija rada bere

Datum: torek, 26. 11. 2024
Ob: 9.00 - 16.00
Lokacija: Gospodarsko razstavišče, Ljubljana (dvorana Urška 3 in 4)
simpozij BZ-2022

Vabljeni na letni simpozij Bralne značke Slovenija rada bere, ki ga  Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS tradicionalno pripravlja v sodelovanju z revijo Otrok in knjiga.

Simpozij Slovenija rada bere bo slovenski publiki predstavil izkušnjo in vsebine konference v Bologni ter istoimensko publikacijo v slovenskem jeziku, ki bo dosegljiva na spletu. Gostje bodo razmišljali o vse bolj aktualni temi umetne inteligence, o stanju založništva za otroke in mlade v Sloveniji, o izzivih medgeneracijskega branja, o večkulturnih in večjezikovnih prostorih ter predstavili nekatere oblike zbranih bralnospodbujevalnih praks, ki po naših izkušnjah dobro delujejo v različnih okoljih. Tako bomo skupaj iskali odgovore na aktualna vprašanja, s katerimi se srečujemo na področju razvijanja bralne kulture mladih – tako pri nas kot drugod v Evropi in po svetu.

Vsebine simpozija so dostopne na spletni strani, končni urnik bo še objavljen.

Simpozij bo potekal na prvi dan Slovenskega knjižnega sejma (26. november 2024) na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani (dvorana Urška 3,4) in bo usklajen s podelitvijo priznanj zlata hruška Pionirske – Centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo (MKL).

Prijave v KATIS sprejemajo do vključno 22. novembra 2024 (datum za odjavo: 24. november 2024).
Udeleženci, ki se NE boste prijavili preko sistema KATIS, se prijavite preko GOOGLE OBRAZCA.

 Vabljeni k udeležbi!

40. slovenski knjižni sejem

Datum začetka: torek, 26. 11. 2024
Datum konca: nedelja, 1. 12. 2024
Ob: 9.00 - 20.00
Lokacija: Gospodarsko razstavišče, Ljubljana
40sks_baner_680_500

40. slovenski knjižni sejem vabi k obisku na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani med 26. novembrom in 1. decembrom 2024.

Organizatorji so na okroglo obletnico za vas pripravili mnoge novosti in raznolik spremljevalni program, predstavitve knjig, avtorjev in literarne debate. Celoten koledar dogodkov je že objavljen na spletni strani sejma.

Osrednja gostja letošnjega sejma bo Hrvaška. Sejem bodo obiskali številni uveljavljeni hrvaški avtorji od Kristijana Novaka, Ivane Šojat in drugih. Ne spreglejte druženja z njimi.

Pesnik Ivan Minatti, ki bi letos praznoval sto let, pa nas bo spomnil, da moraš imeti nekoga rad. Še posebej lepo je, če je to tudi knjiga. Kakšen pečat puščajo Slovenske Konjice na slovenskem literarnem zemljevidu, kraju, kjer je Minatti naredil prve korake, pa nam bodo predstavili njegovi someščani.

Tudi letos sejem lahko obiščete brezplačno. Prav tako se lahko knjigoljubci v času knjižnega sejma na Gospodarsko razstavišče pripeljete brezplačno z mestnim avtobusom LPP, z vlakom pa kar s 75% popustom.

Vabljeni na druženje in nakupovanje knjig!

STROKOVNA SREDA: Predstavitev Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig 2024

Datum: sreda, 13. 11. 2024
Ob: 10.00 - 13.00
Lokacija: MKL, Knjižnica Otona Župančiča, Kersnikova 2, Ljubljana (dvorana, 3. nadstropje)
Strokovna-sreda-front-program-sl

Mestna knjižnica Ljubljana vas v sredo, 13. novembra 2024, ob 10. uri vabi na novembrsko Strokovno sredo, na kateri bodo predstavili letošnji Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2024 Habitati odrešitve. Na dogodku bodo predstavili tudi letošnje zlate hruške ter priročnik za gledanje kakovostnih filmov za otroke in mlade.

Dogodek bo potekal v dvorani v 3. nadstropju MKL, Knjižnica Otona Župančiča, Kersnikova 2, Ljubljana.

Program:
mag. Darja Lavrenčič Vrabec, MKL, Pionirska: Uradna razglasitev priznanj zlata hruška 2024 in predstavitev novega Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig
Katja Kemperle, MKL, Pionirska: Številke v letu 2023
Petra Slatinšek in Živa Jurančič, Javni zavod Kinodvor: Prilagoditev filmske izkušnje / Priročnik za gledanje kakovostnih filmov za otroke in mlade
Žiga Kosec in Maja Žugič, založba Mladinska knjiga: Vse najboljše, Ciciban!

Pred in po programu lahko prevzamete novi Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2024 in ostalo promocijsko gradivo zlata hruška.

Vljudno vabljeni!

Sodeluj v pilotni izvedbi programa Umeščanje branja v izobraževanje odraslih

Datum začetka: sreda, 18. 9. 2024
Datum konca: sreda, 9. 10. 2024
Ob: 0.00 - 0.00
Lokacija: Andragoški center Slovenije, Ambrožiča Novljana 5, Ljubljana in prek Zooma
pexels-fauxels-3184299

Vabimo vas, da se nam 18. septembra 2024 pridružite na pilotni izvedbi 40-urnega programa Umeščanje branja v izobraževanje odraslih.

Program je umeščen v Akcijski načrt uresničevanja Nacionalne strategije za razvoj bralne pismenosti 2019 – 2030. Namenjen je vsem, ki si s svojim delom na različne načine – posredno ali neposredno prizadevate za dvig bralne pismenosti in kulture branja v Sloveniji in, ki v branju vidite potencial za izboljšanje kakovosti življenja slehernega človeka.

Vabljeni učitelji, organizatorji in drugi strokovni delavci v izobraževalnih organizacijah za odrasle pa tudi v drugih formalnih in prostovoljskih organizacijah, kjer se posvečate branju odraslih v vsakdanjem življenju (npr. v vrtcih, šolah, domovih za ostarele, bolnicah ipd.).

Premišljevali bomo o različnih vidikih načrtnega in uzaveščenega umeščanja branja v izobraževalne in druge  programe za odrasle, prepoznavali in opredelili izobraževalne potrebe andragoških delavcev pri spodbujanju in širjenju bralne kulture v različnih organizacijah. Predvsem pa želimo ustvariti prostor izmenjave in združevanja uspešnih praks, ki jih že izvajate.

Trikrat se bomo srečali v živo v prostorih Andragoškega centra Slovenije, to je 18. in 25. septembra ter 9. oktobra. 16 ur pa boste opravili v obliki samostojnega učenja oz. dela – v obdobju od 26. septembra do 8. oktobra. Urnik

Prijavite se z e-prijavnico, ki se nahaja na spletni povezavi https://moj.acs.si/program/588/umescanje-branja-v-izobrazevanje-odraslih oz. na spletni strani https://izobrazevanje.acs.si.

Program je ovrednoten z 2 točkama.

Izvedbo programa financira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, zato je udeležba v programu brezplačna.

E-prijave so odprte do torka, 17. septembra 2024.

Vljudno vabljeni!

Nacionalni posvet Bralnega društva Slovenije: Humor rešuje človeka

Datum: ponedeljek, 9. 9. 2024
Ob: 9.00 - 17.00
Lokacija: Cankarjev dom, Ljubljana

Bralno društvo Slovenije vas vabi na nacionalni posvet z naslovom Humor rešuje človeka*, ki bo v ponedeljek, 9. septembra 2024, potekal v Cankarjevem domu.

Podrobnosti si lahko preberete v okvirnem programu (pdf, 1 str, 266 KB), več informacij sledi.

39. mednarodni kongres IBBY

Datum začetka: petek, 30. 8. 2024
Datum konca: nedelja, 1. 9. 2024
All-day event
Lokacija: TCC – Trieste Convention Center, Via le Miramare 24/2, Trst
logoIBBY2024

Mednarodni kongres IBBY vsake dve leti združi člane Mednarodne mreže za mladinsko književnost in vse druge, ki se ukvarjajo z otroškimi knjigami in razvojem branja z vsega sveta. Letos imamo izjemno priložnost, da se kongresa udeležimo tudi Slovenci, saj bo potekal v naši neposredni bližini, in sicer v Trstu.

Kongres je odlična priložnost za navezovanje stikov, izmenjavo idej in odpiranje obzorij, saj se kongresa udeleži več kot sto ljudi, ki prisluhnejo predavanjem, panelom, seminarjem in delavnicam na aktualne teme, povezane z razvojem branja in mladinske literature. Na ogled so tudi različne razstave in podelitve nagrad, kot sta podelitev nagrad Hansa Christiana Andersena in Častni seznam IBBY.

Več o mednarodnem kongresu IBBY in registracija na uradni spletni strani dogodka.

23. Evropska konferenca o pismenosti v Chanii (Kreta)

Datum začetka: ponedeljek, 24. 6. 2024
Datum konca: sreda, 26. 6. 2024
All-day event
Lokacija: Chania, Kreta, Grčija
chania kreta

V Chanii (Kreta) bo od 24. do 26. junija 2023 potekala 23. Evropska konferenca o pismenosti, ki jo organizira Helensko združenje za jezik in pismenost (ang. HALL: Hellenic Association for Language and Literacy) skupaj z Zvezo evropskih bralnih društev (ang. FELA: Federation of European Literacy Associations). Tema konference je Pismenost za vse: novi izzivi, nove perspektive (ang. Literacy for All: New Challenges, New Perspectives).

Več si lahko preberete na konferenčni spletni strani.

Za več informacij o Zvezi evropskih bralnih društev FELA obiščite spletno stran zveze.

Andragoški kolokvij: Zapeljani v branje

Datum: torek, 4. 6. 2024
Ob: 9.00 - 13.00
Lokacija: Andragoški center Slovenije, Ambrožiča Novljana 5, Ljubljana in prek Zooma
portreti branja

Ozaveščenost o branju je temelj letošnjega osrednjega strokovnega srečanja v okviru tednov vseživljenjskega učenja, ki ga organizira Andragoški center Slovenije v torek, 4. junija 2024. Omogoča razpoznavanje, razumevanje in udejanjanje njegovih mnogoterih razsežnosti. Zapeljani v branje bomo razmišljali o lastnem branju, o tem, kako nas povezuje in oblikuje v skupnost, predvsem pa, kako ga umestiti v izobraževanje odraslih. Konkretizirali in poglobili bomo vsebine, ki smo jih na ACS gradili od ustanovitve Nacionalnega sveta za bralno pismenost 24. februarja 2021. Izpostavili smo jih v gradivu, namenjenem spodbujanju branja.

Andragoški kolokvij po potekal hibridno: v živo na Andragoškem centru Slovenije, lahko pa ga spremljate tudi prek Zooma.

 

Program

Prijava

Skupno branje kot temelj bralne pismenosti

Datum: torek, 21. 5. 2024
Ob: 10.00
Lokacija: Stara elektrarna, Slomškova ulica 18, Ljubljana
Vabljeni na celodnevni bralni seminar z naslovom Skupno branje kot temelj bralne pismenosti!, ki se bo odvijal v torek, 21. maja 2024 v Stari elektrarni, Slomškova ulica 18, 1000 Ljubljana. Pričetek ob 10. uri.
Tudi letos pri KUD Sodobnost International pripravljajo celodnevni strokovni seminar na temo branja in bralne pismenosti, ki je namenjen vsem mentorjem in mentoricam branja,  vzgojiteljem, vzgojiteljicam, knjižničarjem in knjižničarkam, skratka vsem, ki ste na tak ali drugačen način vpeti v proces opismenjevanja, spodbujanja veselja do branja in dvigovanje ravni bralne pismenosti. Tudi letos bo pestro in zanimivo, pridružili se nam bodo namreč vrhunski predavatelji/-ce, ki bodo z nami delili bogata znanja in izkušnje. Prisluhnili bomo referatom dr. Igorja Sakside, dr. Barbare Pregelj, dr. Vesne Mikolič in dr. Klaudije Šterman Ivančič, za dodatno popestritev pa bodo poskrbeli belgijski ustvarjalni tandem Stefan Boonen in Melvin (avtorja odličnih del za otroke, kot so Pozor, huda babica!, Mamut, Tabor Bravo, Zadeva z Levom …) ter Katja Povše s predstavo po motivih slikanice Morje Piret Raud, ki prikazuje pomemben vidik skupnega branja. Vsak od predavateljev bo pokril različne vidike, pristope in strategije za vzpostavitev bralnih temeljev, posebej aktualno pa bo med drugim predavanje dr. Klaudije Šterman Ivančič, ki bo predstavila rezultate analize zadnje raziskave PISA.
Udeleženci seminarja poleg raznih praktičnih napotkov in poglobitve teoretskega znanja med odmori za kavo in kosilo dobijo tudi priložnost za neformalno izmenjavo različnih mnenj, dragocenih izkušenj in inovativnih bralno-motivacijskih pristopov, zato lepo vabljeni!
Kotizacija: za tiste, ki sodelujete v projektu za spodbujanje branja Naša mala knjižnica, je udeležba na seminarju brezplačna, za ostale pa kotizacija znaša 30 €, v ceno je všteto tudi kosilo (catering).
 
Udeleženci bodo ob koncu seminarja dobili potrdilo o udeležbi! Število mest je omejeno, prijave prek prijavnega obrazca na povezavi: https://forms.gle/8D3W5eyrqihzEMYX6

Pismenost na prepihu 2024: Med tradicionalno in sodobno pismenostjo

Datum začetka: ponedeljek, 20. 5. 2024
Datum konca: četrtek, 23. 5. 2024
Ob: 16.00 - 19.00
Lokacija: zoom
pismenost-na-prepihu-2024.9cd733ec9c0af546c29c813c4dd940f4

Center za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici pripravlja strokovni posvet Pismenost na prepihu 2024 z naslovom Med tradicionalno in sodobno pismenostjo.

Posvet bo potekal od 20. do 23. maja 2024 med 16. in 19. uro prek Zoom aplikacije. Prijava na dogodek je objavljena na spletni strani Mariborske knjižnice.

Vsebinska izhodišča:
Iztočnica za pripravo strokovnega dogodka je Deklaracija o pravici evropskih državljanov do pismenosti, kjer je v Uvodu zapisano: “Pismenost je bistvena za človekov razvoj./…/ Ko govorimo o pismenosti, mislimo na zmožnost branja in pisanja na taki ravni, da posamezniki lahko učinkovito razumejo in uporabljajo pisno komunikacijo v vseh medijih (tiskanih in elektronskih), kar vključuje tudi digitalno pismenost.”

Na posvetu bodo spregovorili o različnem pojmovanju in definicijah bralne pismenosti in se osredotočili na sodobne oblike pismenosti, kot so multimodalna pismenost, večrazsežnostna pismenost in vizualna pismenost. Posebej bodo soočili razliko med uporabo (sodobnih) medijev pri mladi in starejši generaciji. Kdaj in kaj je primerna uporaba raznovrstnih medijev? Ali postaja (ne)obvladovanje različnih oblik pismenosti sredstvo za socialno razslojenost? Poskušali bodo poiskati odgovor, kako sodobna medijska krajina kroji širše družbeno dogajanje in življenje posameznika.

 

Program in prijavnico (od 15.4. dalje) boste našli na spletni strani Mariborske knjižnice.